bisu-masu-peru-pieninsDabisks, augstvērtīgs, koncentrēts, barojošs un bioloģiski aktīvs produkts.

Iedarbība:

* Uztur organisma fiziskās un garīgās darba spējas;

* Uzlabo organisma vispārējo veselības stāvokli un pašsajūtu pēc smagām slimībām un novājēšanas;

* Stimulē asinsrades procesu,novērš nervozitāti;

* Palīdz pie nervu sistēmas saslimšanām;

* Veicina piena sekrēciju māmiņām zīdaiņa barošanas periodā;

* Normalizē dzelzs un olbaltumvielu daudzumu asinīs;

* Uzlabo potenci, atvieglo klimaktērija periodu.

Izcelsme:

Bišu māšu peru pieniņš ir darba bišu virsrīkles un virsžokļu dziedzeru sekrēts, kas veidojas bitēm peru barotājām 4 – 15 dienu vecumā. Tas ir pastveida, bāli dzeltenīgs vai krēmkrāsas, ar specifisku smaržu un skābu garšu.

Sastāvs un īpašības:

Ķīmiskais sastāvs: ap 40% olbaltumvielu, 0,8% tauku, 21% ogļhidrātu, 17% organisko skābju, 2,3% pelnu. Parasti peru pieniņa ir 60 – 70% ūdens. Pavisam peru pieniņā konstatēti 110 dažādi savienojumi: 15 minerālelementi (K; Na; Ca; Mg; Fe; Cu u. c), 9 dažādi B grupas vitamīni, 9 fermenti, 21 aminoskābe, 2 nukleīnskābes, 20 karbonskābes, acetilholīns, adenozīns u. c.

Bišu māšu peru pieniņa ķīmiskais sastāvs ir atkarīgs no reģiona, kurā iegūts, botāniskās daudzveidības.

Bišu māšu peru pieniņa kvalitāti raksturo 10-HDS( 10-hidroksi-2-decenskābe). To izmanto, lai raksturotu bišu māšu peru pieniņa autentiskumu un svaigumu (svaigā un kvalitatīvā bišu māšu peru pieniņā jābūt vairāk par 1,4% šīs skābes). Tā ir galvenā nepiesātinātā taukskābes bišu māšu peru pieniņa sastāvā. Tāpēc to mēdz arī saukt par karaliskās želejas vai bišu māšu peru pieniņa skābi. Šī skābe ir arī galvenais antibiotiskais un antibakteriālais komponents bišu māšu peru pieniņā. Tai piemīt arī pretvēža, jo spēcīgi inhibē vēža šūnu augšanu; imūnsistēmu regulējoša, pretčūlu, pretdiabētiska iedarbība. Tā sekmē ādas šūnu un kolagēna veidošanos.

Bišu māšu peru pieniņu bites izmanto cirmeņu ēdināšanai, pie tam darba bišu un tranu cirmeņus ēdina 3 dienas, bet mātes cirmeni – vismaz 5 dienas līdz aizvākošanai. Ar to ēdina arī bišu māti intensīvas dēšanas laikā.

Peru pieniņam un tā ekstraktiem ir antimikroba iedarbība uz 15 baktēriju sugām, gripas vīrusu, dažām sēnēm un pelējumiem. Baktericīds un bakteriostatisks efekts ir sevišķi uz grampozitīviem mikroorganismiem.

Lietošana:

Neatkarīgi no devas un veida kādā tiem uzņemts bišu māšu peru pieniņš, to jālieto no rīta. Sakarā ar to, ka kuņģa sula neitralizē bišu māšu peru pieniņu, tad tas ir jālieto sublingvāli t.i. kapsula jāpaliek zem mēles un jāļauj tai izšķīst. Nepieciešamības gadījumā pieļaujams kapsulu atvērt un tās saturu izbērt zem mēles.

Peru pieniņu iesaka lietot pēc ilgstošām un smagām slimībām, pēcoperāciju atveseļošanās periodā, pie nepietiekamas barošanas, fizisko un garīgo darba spēju izsīkuma.

Peru pieniņš uzlabo vielmaiņu, stimulē centrālo un perifēro nervu sistēmu, asinsveidošanos, regulē lipīdu un holesterīna vielmaiņu. Lietojot peru pieniņu, uzlabojas pašsajūta, atmiņa, ēstgriba, zūd nogurums. Lieto arī dažu sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai, iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbības regulēšanai. Izmanto kosmētikā.

Peru pieniņa aktivitāte ir atkarīga no ieguves, uzglabāšanas un konservēšanas apstākļiem. Gaisā un gaismā zaudē bioloģisko aktivitāti. Terapeitiskās īpašības -2 – 4°C temperatūrā saglabā līdz 1 gadam, bet -10 °C – vairākus gadus. Tādēļ glabā blīvi noslēgtos traukos (tumša stikla) ledusskapja saldējamā kamerā. Var arī konservēt sakristalizētā medū (1:100), laktozē (1:4), 40 – 50° etilspirtā (1:25) vai arī liofilizēt – sasaldētu vakuumā izkaltē līdz 2 – 3% mitrumam. Liofilizēts peru pieniņš aktivitāti saglabā vairākus gadus.