Iegūšbišu vasksana

Bites vasku izstrādā  īpašos dziedzeros, kas darba bitēm  atrodas vēderiņa apakšpusē. Bites vasku neizdala vienmēr. Parasti to ražo jaunās bites, sākot no 10. -12. dienas līdz 18 – 20 dienu vecumam. Vaska ražošanai nepieciešams olbaltumvielām bagāts uzturs – ziedputekšņi un medus. Viena kilograma vaska ražošanai nepieciešami 4kg medus. Visvairāk vasku darba bites saražo medus vākšanas laikā. Vasku dziedzeriem darbojoties, to šūnās rodas šķidri vaski, kas caur vaska „spogulīšu” sīkajām porām izspiežas uz āru un gaisā ātri sacietē plānā vaska plāksnītē. Šo vaska plāksnīti bites sajauc ar siekalām un izlieto šūnu „celtniecībā”. Viena kilograma vaska iegūšanai bites saražo 4 miljoni šādu plāksnīšu, gadā viena bišu saime var saražot līdz 2 kg vaska.

Sastāvs

Svaigs vasks ir baltā krāsā, bet saskarē ar putekšņiem un propolisu, tas kļūst dzeltens. Vaskam raksturīgo krāsu un smaržu piešķir minerālvielas, krāsvielas un ēteriskās eļļas. Vaska smarža veidojas arī no medus, putekšņiem un propolisa.

Vaska sastāvā ir ap 300 dažādu savienojumu – saliktie esteri, ogļhidrāti, spirti, augu pigmenti, sveķi, minerālvielas, aromātiskās vielas, brīvās taukskābes, kas ir visaktīvākās vaska sastāvdaļas.

Vasku izmanto

Pateicoties vaska īpašībām, to plaši izmanto medicīnā, kosmētikā, parfimērijā un dažādās rūpniecības nozarēs – elektrotehniskajā un tekstilrūpniecībā, laku un krāsu, grīdas vaska, apavu krēma, potvaska izgatavošanai. Arī pārtikas ražošanā – piemēram, dražē konfekšu spodrināšanai, košļājamo gumiju sastāvos, siera rituļu apvalcēšanai.

Medicīnā un kosmētikā

Daudzu produktu sastāvos tiek izmantots bišu vasks – kā pamatviela vai palīglīdzeklis vai konservants vai emulgators vai saistviela ziedēm, krēmiem, losjoniem, pomādēm. Tā sastāvā ir A vitamīns un tā provitamīni, kam svarīga loma ir ādas barošanā un audu atjaunošanā. Pateicoties sastāvā esošajam propolisam, bišu vaskam piemīt arī mēreni antibakteriāla iedarbība. Lieto kā mīkstinātāju un siltuma saglabātāju, vasks viegli iekļūst ādas virsējos slāņos, uzturot ādu elastīgu un maigu. Pasargā ādu no izžūšanas un apkārtējās vides kaitīgo faktoru iedarbības.

Tas ietilpst atsevišķu medikamentu sastāvā. Izmanto arī medicīnisko svecīšu ražošanā. Stomatoloģijā – tas ir viens no protezēšanas palīgmateriāliem.