Šobrīd daudziem cilvēkiem aktuāls ir jautājums – kā vislabāk nostiprināt organisma imunitāti. Daba ir devusi ļoti spēcīgu līdzekli – propolisu, kuru ikviens var lietot, lai organismam būtu aizsardzība un spēks cīnīties pret  zināmiem un nezināmiem vīrusiem.

Par propolisa brīnumainajām spējām pasaulē nemitīgi tiek veikti pētījumi, atklājot arvien jaunus tā iedarbības veidus un spēju palīdzēt organismam tikt galā ar visdažādākajām saslimšanām.

Propoliss darbojas gan kā dabīgais antibiotiķis, gan arī stiprina organisma imūnsistēmu. Ārsti – apiterapeiti, kas ārstniecībā izmanto bišu produktus – tai skaitā propolisu, ir pārliecinājušies, ka propoliss dažkārt ir pat iedarbīgāks pret vīrusiem nekā antibiotikas.

Taču, atšķirībā no medikamentiem, propoliss ir pilnībā dabīgs, tāpēc, lietojot propolisa produktus, netiks izjaukta organisma dabīgā vide un imūnsistēma. Turklāt propolisu var lietot ilgstoši, organisms pie tā nepierod un tā iedarbības spēks nemazinās.

Bites ir īstas gudrinieces, tās ievāc propolisu, lai  izmantotu to stropa dezinfekcijai. Savukārt, ja stropā iekļūst kas nevēlams, bites to iebalzamē izmantojot propolisu. Tas nodrošina stropā sterilu vidi, tādēļ neveidojas baktērijas, smakas u.c.

Propoliss – kā to lietot aizsardzībai pret vīrusiem?

Ir dažādi veidi,  kā var lietot propolisa produktus, lai stiprinātu organismu un pasargātu pret vīrusiem.

Zināms, ka baktērijas organismā visbiežāk nokļūst caur muti un degunu. Tādēļ, lai nepieļautu baktēriju izplatīšanos tālāk organismā, ieteicams lietot dažādus propolisa produktus. Piemēram, ikdienā var košļāt propolisa graudiņus. https://medusveikals.lv/lv/propoliss/92-propoliss-graudainais-30g.html. Tā būs lieliska mutes higiēna, kā arī profilakse pret vīrusiem, iekaisumiem, paradontītu (smaganu iekaisumu), jo ēteriskajām eļļām izdaloties, baktērijas mutē ies bojā.

Laikā, kad apkārtējā vidē plosās vīrusi, uz bišu vaska ziedes, smērējot tās uz deguna gļotādas un lūpām ieteicams lietot bišu vaska ziedes. http://medusblogs.lv/bisu-vaska-ziedes-izcils-paligs-osteoporozes-gadijuma-lieliski-dziede-adas-apdegumus-iekaisumus-verts-izmeginat.

Biša vaska ziežu sastāvā ir propoliss, kas iedarbojas iznīcinot baktērijas un uzlabojot ādas aizsargspējas. Bišu vaska ziedes ir maigas, nekairina ādu, tāpēc tās droši var lietot arī bērniem.

Propolisa šķīdumi  dezinfekcijai.

Lai izvairītos no vīrusu saslimšanām, speciālisti iesaka pastiprināt lietot šķidrumu. Tad baktērijas, kas, iespējams, atrodas  mutē, tiks aizskalotas uz kuņģi un  skābajā vidē ies bojā. Vēl labāks efekts būs lietojot propolisa šķīdumus – uz spirta, eļļas vai ūdens bāzes, kas organismā iznīcina baktērijas un stiprina imunitāti.

Sen zināms un ļoti iedarbīgs līdzeklis pret respiratorajām – plaušu, bronhu saslimšanām, ir propolisa šķīdums spirtā https://medusveikals.lv/lv/propoliss/126-pilienibitite1-10-propolisa-skidums-spirta-25ml.html. To ieteicams lietot no rīta un vakarā šādā veidā : uz tējkarotes gala uzliek piciņu medus un uzpilina 20 pilienus propolisa šķīduma.  Šādā veidā lietojot, nav jūtama propolisa specifiskā garša, taču tas lieliski dezinficē organismu, tiekot galā ar baktērijām un stiprinot imūnsistēmu.

Iepilinot ūdenī pāris pilienu propolisa šķīduma spirtā, to var lietot kā lielisku dezinficējošu un dziedinošu mutes skalojamo līdzekli.

Maigāks, bet arī ļoti iedarbīgs līdzeklis ir propolisa ūdens. https://medusveikals.lv/lv/propoliss/95-propolisa-udens-100-ml.html, kas ir izstrādāts pēc unikālas tehnoloģijas. Tas pieejams ar augstāku un zemāku propolisa koncentrāciju. To ieteicams lietot pa tējkarotei pirms ēšanas no rīta un vakarā.  Propolisa ūdens  organismā iznīcina nevēlamās baktērijas.  Tas ir ieteicams kuņģa  – zarnu trakta slimniekiem, jo  mazina  kuņģa skābi, sāpes un dziedē iekaisumus, kā arī tiek galā ar kuņģa iekaisumu izraisošajām baktērijām, tai skaitā ar heliobaktēriju.

Propolisa ūdeni ar zemāku koncentrāciju droši var  dot bērniem – organisma stiprināšanai un profilaksei pret vīrusiem, kā arī to var pilināt degunā kā maigu un saudzīgu deguna gļotādu stiprinošu un baktērijas iznīcinošu līdzekli.

Savukārt kā ļoti vērtīgu uztura bagātinātāju ieteicams lietot propolisa pulveri https://medusveikals.lv/lv/sakums/741-propolisa-pulveris.html, pievienojot to, piemēram, smūtijam, jogurtam, kefīram.

Bišu maize un ziedputekšņi organisma stiprināšanai.

Lai organisms būtu vesels, to nepieciešams bagātināt ar vitamīniem, minerālvielām, aminoskābēm u.c. Ļoti labs rezultāts tiek gūts, propolisa produktus lietojot kombinācijā ar dažādiem medus produktiem, piemēram, bišu maizi https://medusveikals.lv/lv/bisu-maize/25-bisu-maize.html vai ziedputekšņiem https://medusveikals.lv/lv/43-ziedputeksni.

Lietojot bišu maizi, cilvēks var uzņemt pilnībā visas (kopumā ap 250) organismam nepieciešamās vielas – aminoskābes, minerālvielas, vitamīnus, turklāt no bišu maizes tās lieliski uzsūcas organismā. Bišu maize dod enerģijas lādiņu. To īpaši ieteicams lietot bērniem,  pusaudžiem, kā arī cilvēkiem gados, jo bišu maizē esošās vielas stiprina sirdi un kaulu sistēmu.

Ziedputekšņi ir vitamīnu, minerālvielu un citu vērtīgu vielu avots. 100 grami ziedputekšņu satur tikpat daudz aminoskābju, cik puskilograms liellopu gaļas vai septiņas olas, savukārt 30 grami ziedputekšņu (divas tējkarotes bez kaudzes) nodrošina pieauguša cilvēka olbaltumvielu dienas devu.  Ziedputekšņi uzlabo vielmaiņu un  kuņģa darbību. Tāpēc tos lieto, lai samazinātu svaru. Tiesa, jārēķinās, ka, uzlabojoties vielmaiņai, pieaugs arī apetīte.

Rakstā izmantoti materiāli no Paula Kuzika grāmatas Mazā enciklopēdija.