veselojies-ar-meduMedu kā vērtīgu dabas produktu ar dziedniecisku darbību iesaka gan tautas medicīnas tūkstošgadu senā, gan mūsdienu medicīnas klīniskā pieredze.

Amerikāņu ārsts D. Džarviss norāda, ka viņam ir sāpīgi dzirdēt, ka cilvēki izskaidro atteikšanos lietot medu ar to, ka tas it kā esot dārgāks par cukuru. Viņš tādās reizēs vienmēr pierādot, ka veselība dārgāka par visu un uz tā rēķina nevajag taupīt.

Bišu produkti, galvenokārt medus, ar labiem panākumiem var tikt lietoti elpceļu slimību profilaksei un ārstēšanai. Medus, īpaši kopā ar peru pieniņu, darbojas kā preparāts, kas paaugstina organisma pretestības spējas pret jebkuru ārējās vides ietekmi, tajā skaitā bakteriālās un vīrusu infekcijas iedarbību.

Cilvēki, kuri 2 – 3 reizes dienā sistemātiski lieto pa 25 – 30g medus, ir 3 – 4 reizes izturīgāki pret vīrusu infekcijām.

Ja parādās saaukstēšanās slimību, tai skaitā gripas, agrīnie simptomi, jāliekas gultā un silti jāsasedzas, jādod dzert augu tējas, pievienojot 1-2 ēdamkarotes medus un ēdamkaroti aveņu ievārījuma. Ieteicamāk lietot liepu vai aveņu medu. Atcerieties! Medu nedrīkst pievienot karstai tējai, jo medum zūd ārstnieciskās īpašības.

Elpošanas ceļu slimību gadījumos var lietot medu dažādu inhalāciju un aplikāciju veidā. Inhalāciju ilgums 15-20 minūtes. Vislabāko efektu rada medus inhalācijas ar A,C,B vitamīniem. Ārstniecisko vielu ieelpošana jeb inhalācijas ir labs veids, kā novērst un ārstēt balsenes, trahejas, bronhu un plaušu saslimšanas. Gļotāda intensīvi uzsūc ārstnieciskās vielas, kuras nokļūst tieši limfas un asinsvadu sistēmā.

Ir konstatēts, ka 30% medus šķīdums sarkano biešu sulā pilinot pa 5-6 pilieniem 4-5 reizes dienā, ir efektīvs līdzeklis, ārstējot akūtas iesnas.

Elpceļu slimību profilaksei un ārstēšanai, kā arī smaganu asiņošanas un paradontozes ārstēšanā ļoti ieteicams ir šūnu medus. Divas līdz trīs reizes dienā vajadzētu košļāt pilnu tējkaroti šūnu medu desmit minūtes un tad vasku izspļaut. Ja tas nejauši nokļūst kuņģī, nav jāuztraucas, jo vasks ir nekaitīgs. Tā kā gremošanas sulas vasku gandrīz neaizskar, tas tiek izvadīts nesagremots.

Acu ārsti iesaka, ka ar medu labi var ārstēt radzenes iekaisumus, čūlas un apdegumus. Bez tam medus ūdens ieteikts acu skalošanai, ja tās struto un sūrst. Acīm izmantota arī komprese no medus, kuram piejaukts olas baltums.

Ļoti noderīgs medus ir augoša bērna organismam. Bērniem medu parasti dod pa 1 tējkarotei 2 vai 3 reizes dienā, bet ne vairāk kā 30-40g dienā. To var dot pat zīdaiņiem, it īpaši, ja viņiem nepietiek mātes piena un viņus sāk piebarot vai mākslīgi barot.

Medu lieto uroloģijā pret urīnizvadkanāla slimībām. Medus palīdz novērst nakts urīna nesaturēšanu (enurēzi) bērniem, jo tas spēcina un nomierina nervu sistēmu.

Medus ieteikts pret nervozitāti – kā nomierinošs un miega līdzeklis. Lietojams pa 1 ēdamkarotei pirms gulētiešanas, bērniem pa 1 tējkarotei. Nav nekaitīgāka miega līdzekļa par glāzi medus ūdens. Tas naktī nomierina cilvēku un stiprina miegu.

Medu var lietot dažādu ādas slimību ārstēšanai. Tas labi dziedina furunkulus, karbunkulus. Medus baro ne tikai ādas audus, bet arī tās nervu receptorus. Tāpēc medu lieto ārstnieciskajā kosmētikā.

/A.Ruks. “Ārsta padomi biškopības produktu lietotājiem”/
/Z.Ritmanis “Medus un citi biškopības produkti”/