Ziedputekšņi ir augstvērtīgs bioloģiski aktīvs augu valsts produkts. Bites tos ievāc no dažādiem ziedošiem augiem, izveidojot nastiņas, kuras aiznes uz stropu. Bitēm ziedputekšņi ir minerālvielu, vitamīnu un tauku avots un tie nepieciešami normālai bišu saimju funkcionēšanai.
Ziedputekšņu daudzveidīgā krāsa un forma ir atkarīga no tā, kādus augus bites apmeklē. Piemēram, liepām būs gaiši zaļi, tulpēm — melni, pienenēm — koši oranži, avenēm – balti, facēlijai – violeti.
Ziedputekšņi satur olbaltumvielas, taukvielas, ogļhidrātus, B grupas vitamīnus, C,P,PP,D,E,K,A vitamīnus (īpaši liels ir A provitamīna karotīna daudzums-20 reižu lielāks nekā burkānos), tāpēc tie ir ideāls veids, kā papildināt ikdienas uzturu.
Īpaši ieteicams lietot ziedputekšņus fizisko un garīgo slodžu laikā. Jo ziedputekšņi satur aminoskābes, minerālvielas, ogļhidrātus, vitamīnus (īpaši daudz A vitamīna), taukvielas, fermentus, hormonus.
Tā kā ziedputekšņi ir bioloģiski aktīvs un vitamīniem bagāts uztura līdzeklis, tos iesaka lietot kursu veidā.
Ziedputekšņi stimulē organisma imunitāti, tāpēc tos vēlams lietot profilaktiski, ap 300g gadā. Rudenī saaukstēšanās slimību profilaksei ieteic pa ēdamkarotei reizi dienā (brokastīs), bet pavasarī – kā noguruša organisma biostimulatoru.
Ziedputekšņi labvēlīgi ietekmē cilvēka vispārējo stāvokli, uzlabo pašsajūtu, normalizē kuņģa—zarnu trakta darbību. Ziedputekšņus, arī kopā ar medu (1:1), izmanto hipertoniskās slimības, nervu un endokrīnās sistēmas slimību ārstēšanai, prostatīta profilaksei, aknu un nieru darbības normalizēšanai, organisma atjaunošanai.